- Детайли
- Категория: Информация
- Публикувана на Четвъртък, 16 Май 2024 11:29
- Написана от Администратор
- Посещения: 544
Приложение 1 - текст съобщение.docx
Приложение 2 - Проект на пост за социални медии.docx
Приложение 1 - текст съобщение.docx
Приложение 2 - Проект на пост за социални медии.docx
Учители от СУ “Св. Седмочисленици” взеха участие в НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ 2024, Модул 1. „Подкрепа на новоназначени учители и директори и продължаваща квалификация за повишаване на компетентностите на учители, директори и други педагогически специалисти“, Дейност „Майсторски класове“ - Преподаване, насочено към четивната грамотност на учениците за придобиване на умения за извличане на информация по качествен начин и нейното обработване и анализиране за вземане на решения.
Организатор на обучението е РУО - Пловдив.
Ръководител на Майсторския клас е г-жа Денка Генчева - Директор на училището.
Научен ръководител е доц.д-р Фани Бойкова, ПУ “Паисий Хилендарски”.
Акцент се постави върху изработване на инструменти за преподаване, изграждащо умения за извличане на информация, обработването и анализирането й с цел вземане на решение.
Като продукт на Майсторския клас е изготвена Стратегия за повишаване на началната, базовата и от там на функционалната грамотност.
Дейностите по програмата продължават в Сесия 2 и Сесия 3.
МОДЕЛ „1:1“
"1:1" (едно към едно) е модел на организация на учебния процес, при който всеки ученик и учител имат свое електронно устройство и свързан към него персонален профил. Моделът разглежда използването на дигиталните технологии като ресурс и платформа, а не като самоцел. “1:1” предполага, че учителите и учениците имат достъп до цялото съдържание, което интернет предлага (или друг набор от съдържание).
При прилагане на модела ученици и учители:
· имат персонален преносим компютър и постоянен достъп до интернет;
· учат, работят и общуват в групи, както в класната стая, така и извън нея;
· създават продукти, в които се използват знанията и уменията им от различните учебни предмети;
· прекарват времето си пред екрана по смислен начин и овладяват най-съвременни дигитални инструменти;
· са в сигурна среда, физически и онлайн;
· планират учебните занятия съвместно.
По подобен модел са създадени иновативни училища по света - в САЩ, Нидерландия, Финландия, Швеция и други страни. Стотици общини в същите държави вече са направили модела стандарт за образователните си организации. Тези образователни системи традиционно държат челните места в класациите за дигитални умения и дигитализиране на публичния сектор и бизнеса, а учениците се славят с висока функционална грамотност.
Именно това провокира екипа на СУ „Свети Седмочисленици“ град Пловдив през 2022 г. да внедри част от инструментите на G Suitе for Education: GMail, Google Диск, Google Документи, Google Таблици, Google Презентации, Google Формуляри. В следващите години процесът на внедряване продължава с прилагането още инструменти на платформата в безопасното и защитено пространство за работа навсякъде по всяко време: Google Workspace. Учениците и учителите имат 24/7 достъп до всичките си файлове и имейли от всеки компютър, смартфон или таблет. По този начин ще осигурим неограничени възможности за сътрудничество, работа по групи и екипи. Образователната и работната среда се превръща в гъвкава и свободна, а обучението – достъпно навсякъде по всяко време и с всяко устройство.
От учебната 2022/2023 година в СУ „Свети Седмочисленици“ се прилага моделът на организация на учене и преподаване „Едно към едно (1:1) в V клас, който се разширява с по една паралелка за всяка следваща учебна година.Ученикът и учителите имат свое персонално електронно устройство, предоставено безвъзмездно от училището и свързан към него профил.
Днес училището вече е внедрило пълната палитра от инструменти на Google Workspace в процесите на преподаване, учене и администриране. Дигиталните компетентности на педагогическите специалисти се повишават ежегодно. Сертифицирани са със Certified Educators Level 1, Certified Educators Level 2 и 1 Google Certified Trainer.
В периода 2-4 юни по Национална програма "Иновации в действие" шестима учители и двама ученици от трети клас посетихме ЧОУ „Мария Монтесори“, град Добрич.
Идеята на тази програма е всяко училище да представи и сподели своята иновация с цел създаването на добри практики.
Първият ден премина в представяне на училищата, презентация на Монтесори материали в подготвителна група и урок за Христо Ботев в първи и втори клас.
На следващия ден домакините ни презентираха учебната програма „Готови за живота“. Бяхме поканени да наблюдаваме иновативен час по ФВС.
В последния ден от посещението ни наблюдавахме иновативен час по Технологии и предприемачество, в който учениците се запознаха с фазите, през които се преминава, за да се омеси хляб. Смелиха зърно, от което си напрвиха брашно, омесиха тесто и изпекоха хляб. Посетихме музей Стария Добрич, в който работихме с глина.